Cody Head
North Lamar High School
3201 Lewis Lane
Paris, TX 75460
903 737 2003
ext 1030
chead@northlamar.net

About your teacher...

Welcome to the North Lamar High School Theatre Department!

A Day
1st Period     -     Theatre 1
2nd Period     -     Theatre 1
3rd Period     -     Academics First
4th Period     -    Theatre Production

5th Period  -  Theatre 1

6th Period  -  Advanced Theatre

7th Period  -  Conference

8th Period  -  Theatre 1

9th Period  -  Theatre Tech

 

 

0:00 / 0:00

A Tradition of Excellence

2019 - The History of Tom Jones by Luis Munoz
4th in STATE!
District Awards

BEST ACTOR - Seth Jones
All Star Cast - Kylie Jackson
Honorable Mention All Star Cast - Sarah Carl, Parker Freeman and Sean Gist
Outstanding Tech - Ann Vukcevich

Bi-District Awards
BEST ACTOR- Kyle Stanley
All Star Cast - Parker Freeman
Honorable Mention All Star Cast - Jillian Jones
Outstanding Tech - Ann Vukcevich

Area Awards
All Star Cast - Sean Gist and Seth Jones
Honorable Mention All Star Cast - Sadi English
Oustanding Tech - Carter Renfro

Region Awards
All Star Cast - Sean Gist and Seth Jones
Honorable Mention All Star Cast - Sadi English and Kyle Stanley

STATE AWARDS
4A Best Actor STATE - Kyle Stanley
All Star Cast - Seth Jones
4A Outstanding Tech STATE -Carter Renfro

2018- The Seagull by Anton Chekhov
District Awards
All Star Cast- Kylee Hilliard and Josh Kok
Honorable Mention All Star Cast - Kylie Jackson and Seth Jones
Outstanding Tech - Marli Dority
Bi-District Awards
BEST ACTRESS - Kylee Hilliard

All Star Cast - Josh Kok and Grace Hignight
Honorable Mention All Star Cast - Kylie Jackson
Outstanding Tech - Marli Dority
Area Awards
All Star Cast Cast - Grace Hignight
Honorable Mention All Star Cast - Josh Kok
Outstanding Tech - Marli Dority

2016 Dallas Summer Musicals' High School Musical Theatre Award

BEST ENSEMBLE WINNER
for

Mary Poppins


A Who's Who of One-Act Recognition

2017 -- A Midsummer Night's Dream by William Shakespeare
Directed by Cody Head and Stephanie Easton
4th in STATE
District Awards
BEST ACTOR - Josh Kok
All Star Cast - Kylee Hilliard and Kyran Hollje
Honorable Mention All Star Cast - Trent Fells
Outstanding Tech - Aleeza Lee

Bi-District Awards
All Star Cast - Paul Bayer and Taylor White
Honorable Mention All Star Cast - Josh Kok
Outstanding Tech - Marlee Dority and Aleeza Lee

Area Awards
All Star Cast - Paul Bayer and Kylee Hilliard
Honorable Mention All Star Cast - Kyran Hollje
Oustanding Tech - Aleeza Lee
Best Overall Tech - Maddie Doyal, Madison Turner, Aleeza Lee, Marlee Dority and Bodee Robinson

Region Awards
Region 2 4A Best Actress - Kylee Hilliard
All Star Cast - Paul Bayer and Kyran Hollje
Honorable Mention All Star Cast - Tate Bivens

STATE AWARDS
4A Best Actor STATE - Paul Bayer
All Star Cast - Josh Kok
4A Outstanding Tech STATE - Maddie Doyal

2016 --     The Magistrate by Arthur Wing Pinero
Directed by Cody Head and Laura Hutchings
Alternate to Region
District Awards
All Star Cast - Brittany Birch and Adrian Hobbs
Honorable Mention All Star Cast - Kylie Jackson and Nic Corpus
Outstanding Tech - Sarah Serrano
Bi-District Awards
Best Actress - Brittany Birch
Best Actor - Adrian Hobbs
All Star Cast - Eric Shelton and Nic Corpus
Outstanding Tech - Sarah Serrano
Area Awards
Best Actress - Brittany Birch
All Star Cast - Nic Corpus
Honorable Mention All Star Cast - Adrian Hobbs
Outstanding Tech - Sarah Serrano

2015 --    Twelfth Night by William Shakespeare
                Directed by Cody Head and Laura Hutchings
                (Alternate to Region)
District Awards
Best Actor-Adrian Hobbs
All Star Cast - Brittany Birch
Honorable Mention All-Star Cast - Brandon Michael and Kallyn Burchinal

Bi-District Awards
Best Actor - Adrian Hobbs
Best Actress - Reily Preston
All -Star Cast - Brandon Michael and Cameron Beshirs

Area Awards (Alternate to Region)
All Star Cast - Brandon Michael and Reily Preston
Honorable Mention All Star Cast - Brittany Birch


2014--The Diary of Anne Frank by Frances Goodrich and Albert Hackett
Directors: Laura Hutchings and Cody Head
(Alternate to Area)

District Awards
Best Actress-    Reily Preston
All- Star Cast:   Chase Ramsey
Honorable Mention All-Star Cast:    Nic Corpus
Outstanding Technician:    Libby Blackmon

2013— Moliere’s Tartuffe adapted by Christopher Hampton
Directors: Laura Hutchings and Cody Head

District Awards
Best Actress—Reily Preston
All-Star Cast: Spencer Sansom and Keaton Raney
Honorable Mention All-Star Cast: Bailey Eilrich
Outstanding Technician: Rachel Stephens

Area Awards
Best Actress—Bailey Eilrich
All-Star Cast: Haley Hines, Spencer Sansom, and Keaton Raney
Honorable Mention All-Star Cast: Chase Ramsey

Regional Awards
All-Star Cast: Reily Preston
Honorable-Mention All-Star Cast: Spencer Sansom


2012— The Marriage of Bette and Boo by Christopher Durang
(Alternate to Area)
Directors: Laura Hutchings, Mark Russell, and Cody Head


District Awards
All-Star Cast: Madeline Herberman
Honorable-Mention All-Star Cast: Bailey Eilrich and Shelby Gilliam

2011—Twentieth Century adapted by Ken Ludwig
            (Alternate to State)
     
Directors: Laura Hutchings, Cody Head and Mark Russell

District Awards

Best Actress—Emma Harrington
All-Star Cast:  Shelby Gilliam and Keaton Raney
Honorable-Mention All-Star Cast: Lucas Robertson
Outstanding Technician: Kevin Calhoun

Area Awards
Best Actress—Shelby Gilliam
Best Actor—Keaton Raney
All-Star Cast:  Emma Harrington and Blake Miles
Honorable-Mention All-Star Cast:  Lucas Robertson and Brady Pierce

Regional Awards
Best Actress: Emma Harrington
All-Star Cast: Keaton Raney
Honorable-Mention All-Star Cast:  Shelby Gilliam

2010—The Government Inspector adapted by JeffreyHatcher from the original by Nikolai Gogol  
              (Class 3A STATE CHAMPIONS)
               Directors:  Laura Hutchings and Mark Russell

District Awards
Best Actress—Emma Harrington
All-Star Cast—Dakota Caraway and Spencer Sansom
Honorable-Mention All-Star Cast—Shelby Gilliam
Outstanding Technician—Kevin Calhoun

Area Awards
Best Actress—Emma Harrington
All-Star Cast—Spencer Sansom, Dakota Caraway, and Kelsey Bolyard
Honorable-Mention All-Star Cast—Cody Eilrich and Andrew Crosswhite

Regional Awards
Outstanding Technician—Kevin Calhoun
All-Star Cast—Shelby Gilliam and Emma Harrington
Honorable-Mention All-Star Cast—Dakota Caraway and Spencer Sansom

State Awards
Best Actor and Samuel French Award—Dakota Caraway
All-Star Cast—Emma Harrington and Spencer Sansom
Honorable-Mention All-Star Cast—Blake Miles

2009--The Grapes of Wrath by Frank Galati
          
based on the novel by John Steinbeck
             
(2nd Place State 3A) 
                 Directors:  Mark Russell and Laura Hutchings

District Awards
Best Actress--Carolyn Ball
All-Star Cast--Josef Anderson
Honorable Mention All Star Cast--Samuel Cosgrove and Brittani Spang-Klotz
Outstanding Technician--Kevin Calhoun
Honorable Mention Technician--Sydney Winkler

Area Awards
All-Star Cast--Carolyn Ball and Josef Anderson
Honorable Mention All Star Cast--Brittani Spang-Klotz and Emma Harrington
Honorable Mention Technician--Kevin Calhoun

Regional Awards
Best Actress--Carolyn Ball
All-Star Cast--Josef Anderson and Lucas Robertson
Honorable Mention All Star Cast--Shelby Gilliam

State Awards
All-Star Cast--Carolyn Ball and Josef Anderson
Honorable-Mention All-Star Cast--Carl Johnson

2008--Shakespeare in Hollywood by Ken Ludwig
                Direcors:  Mark Russell and Laura Hutchings              

District Awards
Best Actress--Devin Wright
All-Star Cast--Samuel Cosgrove and Jordan McLamore
Honorable Mention All Star Cast--Logan Healey and Josef Anderson
Outstanding Technician--Noah Stewart
Honorable Mention Technician--Jillian Webb

Area Awards
Best Actress--Katie Caraway
All-Star Cast--Samuel Cosgrove and Max Inmon
Honorable Mention All Star Cast--Logan Healey and Jordan McLamore
Outstanding Technician--Noah Stewart

Regional Awards
All-Star Cast--Samuel Cosgrove and Katie Caraway
Honorable Mention All Star Cast--Devin Wright

2007--The Love of the Nightingale by Timberlake Wertenbaker
                Directors:  Mark Russell and Laura Hutchings

District Awards
Best Actress--Adrian Anderson
All Star Cast--Alden Bowers
Honorable Mention All Star Cast--Luke Irwin
Outstanding Technician--Noah Stewart

2006--The Seagull by Anton Chekhov (State Qualifying Play)
                 Directors:  Laura Hutchings and Mark Russell

District Awards
Best Actor--Jake Raper
All-Star Cast--Adrian Anderson
Honorable Mention All Star Cast--Whitney Martin and Alden Bowers
Outstanding Technician--Tera Howard
Honorable Mention Technician--Emily Elsberg

Area Awards
Best Actor--Jake Raper
All Star Cast--Adrian Anderson and Alden Bowers
Honorable Mention All Star Cast--Tanner Belt and Luke Irwin
Outstanding Technician--Emily Elsberg

Regional Awards
Best Actor--Jake Raper
All Star Cast--Whitney Martin
Honorable Mention All Star Cast--Adrian Anderson and Alden Bowers
Outstanding Technician--Emily Elsberg

State Awards
All Star Cast--Adrian Anderson
Honorable Mention All Star Cast--Jake Raper

2005--Candide by Leonard Bernstein 
                Directors:  Laura Hutchings and Mark Russell

District Awards
All Star Cast--Jake Raper and Tanner Belt
Honorable Mention All Star Cast--Catie Jones and Tanner Belt

Area Awards
All Star Cast--Tanner Belt
Honorable Mention All Star Cast--Alden Bowers and Andrew Wood

2004--By the Bog of Cats by Marina Carr 
             Directors:  Laura Hutchings and Mark Russell

Zone Awards
Best Actress--Emily Westbrooks
All Star Cast--Bryant Fortner and Sydney Chipman
Honorable Mention All Star Cast--Brandon Swilley and Micah Glascock
Outstanding Technician--Andrew Wood
Honorable Mention All Star Cast--Jed Irwin

District Awards
All Star Cast--Emily Westbrooks, Sydeny Chipman, and Alden Bowers
Honorable Mention All Star Cast--Allie Moore, Micah Glascock, Catie Jones, and Bryant Fortner
Outstanding Technician--Andrew Wood
Honorable Mention Technician--Jake Raper

Area Awards
Best Actor--Bryant Fortner
All Star Cast--Emily Westbrooks and Sydney Chipman
Honorable Mention All Star Cast--Catie Jones and Allie Moore

Regional Awards
Best Actress--Emily Westbrooks
All Star Cast--Bryant Fortner
Honorable Mention All Star Cast--Allie Moore

2003--Twelfth Night by William Shakespeare (Alternate to State)
           
 Directors:  Laura Hutchings and Mark Russell

Zone Awards
All Star Cast--Bruce Fitzwater, Jay Hardy, and Bryant Fortner
Honorable Mention All Star Cast--Jill Davis

District Awards
Best Actor--Bruce Fitzwater
Best Actress--Jill Davis
All Star Cast--Emily Westbrooks, Ryan Bozarth, Brandon Swilley, and Jay Hardy
Honorable Mention All Star Cast--Bryant Fortner, Megan Williams, and Tanner Belt

Area Awards
Best Actor--Jay Hardy
All Star Cast--Bryant Fortner, Jill Davis, Megan Williams, and Tanner Belt
Honorable Mention All Star Cast--Bruce Fitzwater

Regional Awards (Alternate to State)
All Star Cast--Emily Westbrooks
Honorable Mention All Star Cast--Jill Davis

2002--The Cripple of Inishmaan by Martin McDonagh 
                 Directors:  Laura Hutchings and Mark Russell

District Awards
Best Actor--Seth Sikes
All Star Cast--Lee Jane Walker and Jay Hardy
Honorable Mention All Star Cast--Miranda Campbell

Area Awards
All Star Cast--Seth Sikes and Lee Jane Walker
Honorable Mention All Star Cast--Miranda Campbell

2001--The Love of the Nightingale by Timberlake Wertenbaker 
                 Directors:  Laura Hutchings and Mark Russell

District Awards
Best Actress--Miranda Campbell
All Star Cast--Lee Jane Walker
Honorable Mention All Star Cast--Drew Stanley and J.T. Preusse

Area Awards
All Star Cast--Miranda Campbell
Honorable Mention All Star Cast--Drew Stanley

2000--Holy Ghosts by Romulus Linney 
                Directors:  Laura Hutchings and Mark Russell

District Awards
Best Actor--Prakash Patel
All Star Cast--Amber Ward and Seth Sikes
Honorable Mention All Star Cast--Stephen Terrell

Area Awards
Best Actor--Prakash Patel
All Star Cast--Amber Ward and Kristi Swasko
Honorable Mention All Star Cast--Josh Edward and Seth Sikes

1999--JB by Archibald MacLeish (Alternate to State) 
                Directors:  Laura Hutchings and Dean Earls

District Awards
TBA

Area Awards
TBA

Regional Awards
Best Actor--Chris Duvall

1998--The Beggar's Opera by John Gay
             Directors:  Laura Hutchings and Dean Earls

District Awards
Best Actor--Collin Barnes
Best Actress--Amanda Lucas
All Star Cast--Spencer Cox, Christi Wood, and Laura Swasko

Area Awards
All Star Cast--Amanda Lucas and Collin Barnes
Honorable Mention All Star Cast--Christi Wood, Spencer Cox, and Laura Swasko

Regional Awards
All Star Cast--Christi Wood
Honorable Mention All Star Cast--Jessica Hardy and Lucas Ross

1997--Bury the Dead by Irwin Shaw (3rd at State) 
                Directors:  Laura Hutchings and Dean Earls

District Awards
Best Actress--Jessica Hardy
All Star Cast--Kristi Swasko
Honorable Mention All Star Cast--Lucas Ross, Brandt Beal, and Christi Wood

Area Awards
All Star Cast--Laura Swasko and Amanda Lucas
Honorable Mention All Star Cast--Christi Wood

Regional Awards
All Star Cast--Jennifer Morgan and Christi Wood
Honorable Mention All Star Cast--Heath Gage, Matt Moffitt and Jason May

State Awards
All Star Cast--Jennifer Morgan
Honorable Mention All Star Cast--Heath Gage

1996--Antigone by Sophocles (3rd in State)
                Directed by Laura Hutchings

District Awards
All Star Cast--Christi Wood, John Rhodes, and Jennifer Morgan
Honorable Mention All Star Cast--Chorus

Areas Awards
Best Actress--Christi Wood
All Star Cast--Jennifer Morgan
Honorable Mention All Star Cast--Heath Gage

Regional Awards
All Star Cast--John Rhodes and Jennifer Morgan
Honorable Mention All Star Cast--Christi Wood

State Awards
All Star Cast--Jennifer Morgan and John Rhodes

1995--Wild Honey by Anton Chekhov (adapted by Frayn) 
                Directed by Laura Hutchings

District Awards
Best Actor--John Rhodes
Best Actress--Jennifer Metzger
All Star Cast--Jennifer Morgan

Area Awards
All Star Cast--Jennifer Metzger and John Rhodes
Honorable Mention All Star Cast--Lori Wood and Elizabeth Fields

1994-Our Country's Good by Timberlake Wertenbaker (State   
         Qualifying Play)
          
Directed by Laura Hutchings

District Awards
Best Actress--Jennifer Metzger
All Star Cast--Blake Commagere, Rene Fulton, and Leemond Dollins
Honorable Mention All Star Cast--Sandi Strouse, Heath Gage, and John Rhodes

Area Awards
All Star Cast--Jennifer Metzger and Renee Fulton
Honorable Mention All Star Cast--Foxye Brown, Jeff McGee, and Blake Commagere

Regional Awards
TBA

State Awards
Honorable Mention All Star Cast--Renee Fulton

1993--The Imaginary Invalid by Moliere 
                 Directed by Laura Hutchings

District Awards
All Star Cast--Cody Head and Renee Fulton
Honorable Mention All Star Cast--Helena Perrone

Area Awards
All Star Cast--Cody Head
Honorable Mention All Star Cast--Renee Fulton, Helena Perrone, and Mark Russell

1992--A Midsummer's Night Dream by William Shakespeare 
                Directed by Laura Hutchings

District Awards
Best Actor--Cody Head
All Star Cast--Jeff Rogers and Renee Fulton

Area Awards
All Star Cast--Cody Head
Honorable Mention All Star Cast--Jeff Roger and Garon Shirley

1991--All My Sons by Arthur Miller 
                Directed by Laura Hutchings

District Awards
All Star Cast--Christi Rhodes, Angel Shook, and Scott Erwin
Honorable Mention All Star Cast--Cody Head and Patton Shirley

1990--All the Way Home by Tad Mosel 
               Directed by Laura Hutchings

District Awards
Best Actor--Mark Keith
All Star Cast--Angela Sadau
Honorable Mention All Star Cast--Laura Metzger

Area Awards
All Star Cast--Laura Metzger, Mark Keith, and Ryan McCoy
Honorable Mention All Star Cast--Cody Head, Jonnika Paige, and Jim Brown

Regional Awards
All Star Cast--Laura Beck
Honorable Mention All Star Cast--Laura Metzger

Congrats to the Cast of NLHS Theatre Department's

A Midsummer Night's Dream

4th in State!!!!

  • Day
  • Week
  • Month
  • Agenda
  • Categories
    • Select All
    • Band
    • Colorguard
    • Percussion
    • Choir
    • Theater
  • Print
  • iCal
  • RSS
May 2020
Previous Month May 2020Next Month
Sun Mon Tue Wed Thu Fri Sat
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31
1
2
3
4
5
6

North Lamar Independent School District © 2016. All rights reserved.

powered by ezTaskTitanium TM